Vandens motociklu varzybos

Enduro varžybų startas

Vasara ir vandens pramogos – bene geriausias derinys. Kol vieni buriuoja, nardo ar irkluoja, kiti ne mažiau jėgų paaukoja tramdydami arklių kaimenes, tūnančias galinguose vandens motociklų motoruose. Panašu, kad tokios linksmybės Lietuvoje įgauna pagreitį ir pamažu perauga į profesionalų sportą.

Kauno marios – tinkama vieta ne vien vėją pasikinkiusiems buriuotojams, bet ir variklių pagalba žaibo greičiu vandens paviršių raižantiems ekstremalams. Būtent pastarieji kiek daugiau nei prieš savaitį okupavo vadinamąją Amalių įlanką, kur surengtos įnirtingos motorlaivių ir vandens motociklų lenktynės.

Ruosimasis startui

Riaumojantys motorai, balnuose įsitaisę motociklininkų šalmus užsimaukšlinę bei apsaugomis apsirūpinę sportininkai, iš vietų šokliai startuojantys laivai ir paskui juos nusitįsiančios vandens purslų “uodegos” bei nuvilnijančios bangelės – tokie įspūdžiai turbūt labiausiai įsirėžė atmintin keliems šimtams žiūrovų, susirinkusių rugpjūčio 1-ąją prie Kauno marių, kur Kauno motorlaivių klubas paminėjo savo dešimties metų sukaktį. Čia įvyko varžybos Kauno motorlaivių klubo taurei laimėti ir pirmąkart Lietuvoje surengtos vandens motociklų 2 valandų enduro lenktynės.

Motorlaivių lenktynėse prie starto linijos išsirikiavo 16 dalyvių. Visi jie sėkmingai įveikė trasą, išskyrus vieną merginą, nuo kurios sėkmė šįkart trumpam nusigręžė ir “scooter’iu” vadinamas laivelis paskutinės treniruotės metu smigo į bangą. Laimė, dalyvė atsipirko tik nesmarkiais sumušimais ir rimtų traumų išvengė.

Dar kelios dešimtys dalyvių, pasikinkę septynis vandens motociklus, atitinkamai suskirstytus į “Runabout Stock” (be didesnių techninių modifikacijų) ir “Runabout Super Stock” (techniškai patobulinti vandens motociklai) klases, susirungė minėtose enduro dviejų valandų trukmės lenktynėse. Panašu, kad tarp jų vandenyje įsiplieskusios sportinės batalijos išties sudomino žiūrovus. Pastarųjų Kauno marių pakrantėse ir netgi netoliese prisišvartavusiuose laivuose surininko ne vienas šimtas. Į kovą su lietuvaičiais stojo ir svečias iš Baltarusijos, kartu su Vytautu Butkumi startavęs “Team 34” komandos tandemo sudėtyje. Deja, jiems finišo pasiekti nepavyko, mat varžybų įtampos neatlaikė technika.

Dalyviai skuba prie savo vandens motociklu

Jau vien starto procedūra teikė nemažai azarto. Dalyviai stovėjo išsirikiavę krante ir laukė, kol varžybų teisėjas, vėliavėle apsukęs virš galvos kelis ratus, mostels ja į vandenį. Tai reiškė ženklą: “Startas!” Visi septyni pilotai bėgte nušuoliavo į vandenį, užšoko ant mechanikų prilaikytų “vandeninių žirgų”, užvedė motorus ir tekini pasileido į trasą. Tiesa, pora motociklų užsivedė ne iš karto, tad jau nuo pat pirmųjų akimirkų dalyviai susidūrė su nedideliais techniniais neskalndumais. Įveikę dalį trasos, sportininkai grįždavo į krantą papildyti kuro atsargų ir kartu pasikeisdavo su komandos draugais vietomis, perleisdami vandens motociklų vairus kolegoms.

Publikos dėmesio Kauno mariose tikimasi sulaukti ir dar kartą. Maždaug mėnesio viduryje ketinama surengti dar vienerias vandens motociklų varžybas – rugpjūčio 15-16 dienomis vyks Lietuvos vandens motociklų čempionato antrasis etapas.

Vandens motociklų dviejų valandų enduro lenktynės buvo nutrauktos kiek anksčiau laiko, praėjus apie pusantros valandos. Tokių veiksmų varžybų teisėjai nutarė imtis tuomet, kai dalyviai vieną po kitos užkliudė ir iš savo vietų išjudino kelias tolimiausias bujas. Ženklai pamažu ėmė tolti ir trasos išsidėstymas vandenyje netrukus pakriko.

“Ne visi sportininkai yra pasiekę idealų meistriškumo lygį. Juo labiau ne visi buvo pakankamai gerai įsigilinę į varžybų taisykles. Todėl ir gavosi toks chaosas. Paprastai, kai “nukertama” viena buja, sportininkas turi plaukti į kitą, einančią po jos, bet ne lėkti kur nors Rumšiškių link ir ieškoti nuplaukusiosios, – aiškino pagrindinis renginio organizatorius ir vyriausiasis teisėjas Deivis Zizas. – Visi laukėme to iškilmingo finišo, bet kai susiklostė tokia situacija, kartu su sportininkais sušauktame trumpame pasitarime priėjome išvados, kad reikia stabdyti varžybas, nes reikiami 70 procentų viso varžybų laiko jau buvo praėję. Lenktynininkai jautėsi gerokai pavargę, tad nesinorėjo rizikuoti ir jų saugumu.”

Pašnekovas išliko savikritiškas ir neslėpė, kad pirmasis blynas gavosi kiek prisvilęs, mat trūko varžybų personalo, tad savo atliktą darbą ir pasiektą rezultatą dešimtbalėje sistemoje įvertino septynetu: “Dešimtukui kol kas varžybų su mūsų entuziastų pajėgomis ir dalyvių mentalitetu nesurengsi. Juk ne paslaptis, kad vandens motociklus dažniausiai turi ne vidutiniokai, o tokie veikėjai dažnai atvyksta į varžybas ir jaučiasi, lyg būtų savo nuosavame kieme – kiekvienas su savo principais, norais ar užgaidomis. Mėginu pamažu juos perorientuoti ir ne vieną žmogų pavyko atvesti į reikiamą kelią, bet jų yra daug ir viskam reikia laiko.”

Dalyviu kovaPilotu keitimasis

Bene vienintelis Lietuvoje varžybų organizavimu besidomintis entuziastas pasakojo anksčiau rengdavęs kitokio formato vandens motociklų lenktynes, bet šiemet nutaręs pradžiuginti sportininkus naujovėmis: “Idėja surengti tokias varžybas kilo prieš pusantro mėnesio. Tad ką sugebėjau pats vienas per tiek laiko, tą ir padariau. Kitąmet ketiname rengti ne tik tokias pačias dviejų valandų enduro varžybas, bet ir taipogi pirmąsyk Lietuvoje Baltijos šalių čempionato vandens motociklų vieną iš etapų. Jau vedame derybas su latviais ir estais, o pasibaigus sezonui, sėsime prie vieno stalo ir kalbėsimės rimčiau.”

Šeštus metus vandens motociklų sporte esantis Deivis Zizas ir jo bendražygis Vytautas Butkus (starto numeris #34) – “Team 34” ekipai atstovaujantis duetas ir vieni labiausiai patyrusių sportininkų, pelnė čempionų ar atskirų varžybų nugalėtojų bei prizininkų titulus ne vien Lietuvos, bet ir kaimyninių šalių varžybose bei čempionatuose.

Nugaletoju pakyla

“Savo karjerą pradėjau dar būdamas trylikos, kai sėdėdavau ant kranto ir mechanikaudavau motorlaiviams, o netrukus ir pats išmėginau jėgas su jais Pasaulio bei Europos čempionatuose. Pomėgis vandens sporto technikai neišnyko iki šiol ir netgi priešingai – su kiekviena diena vis didėjo. Tai tęsiasi jau šešiolika metų. Pernai buvo vieninteliai metai, kai dėl asmeninių priežasčių nerengiau varžybų, bet pats jose dalyvavau visur – užsienyje pabuvojau gal 7 ar 8 kartus, o ir šiemet jau penkeriose išbandžiau savo jėgas”, – pasakojo 21 startiniu numeriu plaukiantis Deivis.

MindaugasNaujienosVandens motociklų čempionatas
Vasara ir vandens pramogos - bene geriausias derinys. Kol vieni buriuoja, nardo ar irkluoja, kiti ne mažiau jėgų paaukoja tramdydami arklių kaimenes, tūnančias galinguose vandens motociklų motoruose. Panašu, kad tokios linksmybės Lietuvoje įgauna pagreitį ir pamažu perauga į profesionalų sportą. Kauno marios - tinkama vieta ne vien vėją pasikinkiusiems buriuotojams,...
vandensmoto.lt